تور عراق

تور عراق ، سفر به  کشوری در جنوب غربی آسیاست که از شرق با ایران همسایه است. این کشور حدوداً 43 میلیون نفر جمعیت دارد که عرب‌ها و کردها بیشترین جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند. پایتخت عراق، شهر بغداد و زبان‌های رسمی این کشور، عربی و کردی هستند. تور کربلا و تور اربیل تور های معروف این کشورند.

طبیعی است که با شنیدن نام تور عراق ابتدا به یاد شهرهایی همچون نجف و کربلا بیفتید و زیارت اصلی‌ترین هدف شما از سفر به عراق باشد، اما تور عراق محدود به گردشگری مذهبی این کشور نمی‌شود. تور اربیل و سلیمانیه که از جمله شهرهای واقع در اقلیم کردستان عراق هستند، مقاصد اصلی تورهای سیاحتی عراق به شمار می‌روند.

در این مقاله توریلند به بررسی شرایط سفر به عراق، بهترین زمان تور عراق، تور زیارتی و سیاحتی عراق، تور هوایی و زمینی عراق و سایر مواردی می‌پردازیم که لازم است پیش از تور عراق راجع به آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

در ادامه خواهید خواند:

  • چگونه ویزای عراق را بگیریم؟
  • سازمان حج و زیارت چه تفاوتی با کاروان کربلا دارد؟
  • بهترین زمان تور عراق
  • تور زیارتی عراق (تور نجف، کربلا، کاظمین و سامرا)
  • تور سیاحتی عراق (تور اربیل و سلیمانیه)
  • معرفی بهترین هتل‌های نجف و کربلا
طبیعت زیبای سفر به تور اربیل کردستان عراق که بسیار زیباست.
طبیعت زیبای کردستان عراق

چگونه ویزای عراق را بگیریم؟ 

برای اخذ ویزای عراق می‌توان به صورت انفرادی یا گروهی اقدام کرد. برای ویزای انفرادی عراق، لازم است که مدارک خود را به سفارت عراق در تهران تحویل دهید و فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. اخذ ویزای گروهی عراق به مراتب آسان‌تر است، چرا که کافی است یک نفر به عنوان مدیر کاروان، مدارک اعضای کاروان را جمع‌آوری کند و به کارگزاری امور زیارتی تحویل دهد تا ویزا صادر شود. نکتۀ مهم ویزای گروهی عراق این است که در صورت وجود نقص در مدارک یک نفر از اعضای گروه، تا زمان برطرف شدن مشکل ویزای گروهی عراق برای سایر اعضا نیز صادر نخواهد شد.

برای اخذ ویزای توریستی عراق مدارک زیر موردنیاز است:

فرم تکمیل‌شدۀ ویزای عراق

اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

عکس پرسنلی با زمینۀ سفید

علاوه بر مدارک ذکر شده، لازم است برای سفر هوایی به عراق (غیر از زمان اربعین) گواهی دو دوز واکسن کرونا را به همراه داشته باشید. ویزای عراق در حال حاضر کاملاً رایگان است، اما این تصمیم مقطعی بوده و ممکن است دولت عراق هزینۀ ویزا را برای ایرانیان به روال سابق برگرداند. 

از زمان صادر شدن ویزای توریستی عراق، 3 ماه فرصت دارید که از این ویزا استفاده کنید. پس از ورود به خاک عراق نیز حداکثر یک ماه می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین لازم است بدانید که با این ویزا فقط یک بار می‌توانید به عراق وارد و از این کشور خارج شوید. مدت زمان جواب‌دهی ویزای عراق سه روز کاری است.

در ایام اربعین به جای اخذ ویزا باید در سامانۀ سماح ثبت‌نام کنید و نیازی به مراجعه به سفارت ندارید. پس از ثبت‌نام در این سامانه و ارائۀ اطلاعات هویتی، لازم است با گذرنامۀ معتبر (با حداقل 6 ماه اعتبار) و دو قطعه عکس 3 در 4 به نزدیک‌ترین دفتر خدمات زیارتی مراجعه کنید. 

کربلا بهشت زمینی شیعیان جهان است که در تور کربلا بسیار میتوانید از این شهر با صفا لذت ببرید.
کربلا، بهشت شیعیان بر روی زمین

سازمان حج و زیارت چه تفاوتی با کاروان کربلا دارد؟ 

اعزام به عتبات عالیات فقط با کاروان‌هایی که تحت‌نظارت سازمان حج و زیارت باشند امکان‌پذیر است. البته برخی نیز به صورت غیرمجاز و در قالب کاروان‌های آزادبر، تور کربلا را برگزار می‌کنند که مشکلات متعددی را برای زائران ایجاد می‌کند، از جمله:

1-اکثر این کاروان‌ها، زائران را به صورت ناقص و با حداقل هزینه بیمه می‌کنند. در صورتی که حوادث پیش‌بینی‌ناپذیر رخ دهند، خسارت زیادی به زائران وارد خواهد شد. در مقابل، همۀ زائرانی که از طریق سازمان حج و زیارت اعزام می‌شوند، از حداکثر سقف بیمه و خدمات بیمه‌ای در کشور عراق بهره‌مند خواهند شد.

2-پوشش امنیتی زائران عتبات عالیات در کاروان‌های غیرمجاز تضمین نمی‌شود، در صورتی که این امر از طریق کاروان‌های تحت‌پوشش سازمان حج و زیارت میسر خواهد بود.

3-کاروان‌های آزادبر معمولاً با مراکز پزشکی قرار ندارند که این امر ممکن است موجب ایجاد مشکلاتی در صورت بیماری اعضای کاروان شود. زائرانی که از طریق سازمان حج و زیارت اعزام می‌شوند، همگی تحت‌پوشش خدمات درمانی هیئت پزشکی هستند. 

4-سیستم ثبت‌نام زائران عتبات با سیستم بانک ملی مرتبط است و در صورت وارد کردن کد ملی زائر، امکان پرداخت ارز همراه به زائران امکان‌پذیر است، در صورتی که چنین امکانی در کاروان‌های غیرمجاز وجود ندارد.

5-برخی دفاتر غیرمجاز برای اسکان بیشتر در کربلا، زائران را به صورت عبوری به نجف و کاظمین می‌برند که این امر موجب نارضایتی اعضای کاروان می‌شود. 

6-پس از اینکه از طرف سازمان حج و زیارت به عراق اعزام می‌شوید، دیگر نیازی به پرداخت هزینۀ اضافه نخواهید داشت، اما در سفرهای زیارتی کاروان‌های غیرمجاز، زائران ناچار به پرداخت هزینه‌هایی از جمله هزینۀ غذای بین‌راهی، هزینۀ تشرف به کاظمین و هزینۀ ورود به فرودگاه نجف (در تور هوایی عراق) خواهند بود. 

7-کاروان‌های غیرمجاز برای کاهش هزینه‌ها خدمات هتل را نمی‌گیرند و خودشان انجام این خدمات را به عهده می‌گیرند که کیفیت سفر را پایین آورده و موجب نارضایتی زائران می‌شود.

8-دفاتر غیر مجاز هزینۀ حمل بار زائران در کشور عراق را دریافت می‌کنند، اما این خدمات در کاروان‌های سازمان به صورت رایگان انجام می‌شود.

9-درصورتی که از کاروان‌های سازمان حج و زیارت به هر دلیلی راضی نباشید و شکایتی داشته داشته باشید، می‌توانید با مراجعه به این سازمان در استان خود شکایت را تنظیم کنید. اما در صورت شکایت داشتن از کاروان‌های غیرمجاز، باید از طریق دادگستری اقدام کرده و از آن شخص شکایت کنید که مسیر دشواری خواهد بود. 

10-کاروان‌های غیرمجاز از حداقل یک وعدۀ غذایی از غذاخوری حرم‌های کربلا و نجف استفاده می‌کنند، در حالی که هزینۀ آن را از زائران دریافت کرده‌اند.

11-سازمان حج و زیارت از کالاهای باکیفیت و معتبر برای زائران استفاده می‌کند، اما کاروان‌های آزاد کالاها را با حداقل قیمت تهیه می‌کنند که معمولاً از برندهای نامعتبر هستند.

12-کاروان‌های سازمان کلاس‌های آموزشی برای زائران برگزار می‌کنند، اما این امر مهم در کاروان‌های غیرمجاز نادیده گرفته می‌شود.

زیبای حرم امام حسین
حرم امام حسین (ع)

 

بهترین زمان تور عراق 

ابتدا باید تصمیم بگیرید که تور عراق شما قرار است با مناسبت‌های مذهبی هماهنگ باشد یا شرایط آب و هوایی. اگر هدف شما از سفر به عراق صرفاً زیارتی و مذهبی است، احتمالاً سفر خود را طبق تاریخ مناسبت‌هایی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی و اربعین برنامه‌ریزی خواهید کرد. ایام اربعین یکی از زمان‌هایی است که بیشترین امنیت را برای زائران فراهم می‌کند و پرطرفدارترین زمان سفر به کربلا محسوب می‌شود. 

اگر آب و هوای مناسب کشور عراق برای شما اولویت بیشتری دارد، بهتر است تور عراق را در بهار یا پاییز برنامه‌ریزی کنید. هرچند که این فصول کم‌گردشگر هستند، اما آب و هوای مطلوب‌تری نسبت به تابستان و زمستان عراق دارند. تابستان‌های عراق بسیار گرم و زمستان‌ها خنک، اما گاهی سرد و اذیت‌کننده هستند.

چنانچه ترجیح می‌دهید سفری ارزان به عراق داشته باشید، می‌توانید ارزان‌ترین تورهای عراق را در فصل‌ زمستان پیدا کنید. چرا که به دلیل آب و هوای سرد این فصل، قیمت تور کاهش می‌یابد. 

حرم اماممین در شهر کاظمین که از مقاصد تور عراق است.
حرم امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) در کاظمین

تور زیارتی عراق (تور نجف، کربلا، کاظمین و سامرا) 

زمان تور زیارتی عراق به طور معمول حداقل 5 شب و 6 روز و حداکثر 7 شب و 8 روز است. تور زیارتی عراق معمولاً از شهر نجف آغاز می‌شود و زائران ابتدا به زیارت حرم امام علی(ع) می‌روند. بسته به زمان تور عراق، در شهر نجف 2 یا 3 شب اقامت خواهید داشت. در مدت اقامت در نجف، علاوه بر حرم حضرت علی(ع)، می‌توانید از مسجد سهله، مسجد حنانه، محل دفن حضرت آدم و نوح، قبرستان وادی السلام و مرقد میثم تمار، مسلم بن عقیل و مختار ثقفی بازدید کنید.

شهر بعدی کاظمین است که البته ممکن است روز اول یا آخرین روز تور عراق از این شهر بازدید کنید. زائران معمولاً در این شهر یک شب اقامت دارند و به زیارت حرم امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) می‌روند. البته اگر تور هوایی عراق را انتخاب کرده‌اید و قرار است از طریق فرودگاه بغداد وارد خاک عراق شوید، اولین روز این تور زیارتی را در کاظمین سپری خواهید کرد. 

در همان روز تشرف به کاظمین، نیم‌روزی را در شهر سامرا می‌گذرانید و به زیارت امام هادی(ع) و امام حسن عسگری(ع) خواهید رفت. همچنین حرم امامزاده سیدمحمد، فرزند امام هادی(ع) را که در نزدیکی شهر سامرا قرار دارد زیارت خواهید کرد. توجه داشته باشید که در صورت ناامن بودن شهر کاظمین، یک شب به زمان تور کربلا افزوده می‌شود.

مدت زمان تور کربلا با توجه به مدت زمان تور عراقی که رزرو کرده‌اید، متفاوت است، اما معمولاً 2 یا 3 شب در کربلا اقامت خواهید داشت. در این مدت حرم مطهر امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را زیارت خواهید کرد و همچنین می‌توانید از تل زینبیه، خیمه‌گاه و مقام صاحب‌الزمان بازدید کنید.

تور زیارتی عراق که بسیار برای مردم ایران مورد توجه است.
بین‌الحرمین کربلا، فاصلۀ بین حرمین شریفین

چه راه‌هایی برای برگزار تور زیارتی عراق وجود دارد؟

مسیر حرم نجف اشرف که بسیار گند طلایی زیبایی دارد.
حرم امام علی(ع) در شهر نجف

تصمیم‌گیری نحوۀ سفر به عراق به عهدۀ شماست. سفر زمینی با هزینۀ کمتر و سختی بیشتر را ترجیح می‌دهید یا سفر هوایی با هزینۀ بیشتر و سختی کمتر؟ در ادامه، ابتدا به بررسی شرایط تور زمینی عراق و سپس تور هوایی می‌پردازیم.

تور زمینی عراق 

تور زمینی عراق از اکثر شهرهای ایران مانند تهران، کرج، مشهد، اصفهان، کرمانشاه، شیراز و کاشان برگزار می‌شود. برحسب اینکه مبدأ تور عراق کدام شهر باشد، ابتدا باید با اتوبوس به یکی از پایانه‌های مرزی مانند مهران، خسروی، چذابه و شلمچه بروید. اینکه از کدام مرز به کشور عراق وارد شوید، به استان مبدأ بستگی دارد. 

پایانۀ مرزی مهران: استان‌های شمالی و اکثر استان‌های غربی

پایانۀ مرزی خسروی: در صورت برقراری امنیت، کاروان‌ها می‌توانند از این مرز وارد شوند.

پایانۀ مرزی چذابه: استان‌های مرکزی

پایانۀ مرزی شلمچه: استان‌های جنوبی

تور زمینی کربلا برای کسانی که قصد دارند با هزینۀ کمتری به عراق سفر کنند مناسب است و از حدود 4میلیون تومان شروع می‌شود، اما باید آمادگی سپری کردن ساعت‌های طولانی در اتوبوس و خستگی ناشی از آن را داشته باشید. اگر هم در ایام اربعین برای تور کربلا برنامه‌ریزی کرده‌اید، پیاده‌روی طولانی نیز بخشی از سفر شما خواهد بود. 

 

تور هوایی عراق 

از فرودگاه‌های ایران پرواز مستقیم به کربلا وجود ندارد، بنابراین تور هوایی کربلا ابتدا با پرواز از مبدا شهرهای تهران، کرج، شیراز، تبریز، اصفهان، مشهد، گلستان، قم و کاشان به فرودگاه نجف شروع می‌شود. کربلا مقصد دوم این تور است و سپس راهی کاظمین و سامرا خواهید شد. تمامی مسافران تور هوایی کربلا باید کارت واکسن کرونا (2 دوز) را هنگام سفر ارائه دهند.

تور هوایی کربلا در حال حاضر بین 9 تا 11میلیون تومان هزینه دارد و نسبت به تور زمینی کربلا گران‌تر است. این نوع سفر دردسر کمتری دارد، در وقت زائران صرفه‌جویی می‌شود و شرایط مناسبی برای سفر با کودکان و سالمندان را فراهم می‌کند. تور هوایی کربلا هنگام مناسبت‌های مذهبی مانند تاسوعا و عاشورای حسینی، اربعین، شهادت و ولادت ائمه اطهار و اعیاد مهم مانند عید مبعث، قربان و غدیر افزایش قیمت بسیار زیادی دارد.

 

تور سیاحتی عراق (تور اربیل و سلیمانیه) 

اگر با هدف سیاحت و تفریح قصد سفر به عراق را دارید، تور اقلیم کردستان عراق انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد که شامل سفر به شهرهای اربیل و سلیمانیه می‌شود. تور اربیل و سلیمانیه در تمام فصول سال قابل برگزاری است، اما بهار و پاییز بهترین فصل‌های سفر به این دو شهر هستند. در فصل بهار جشنواره‌های قومی و ملی متعددی در اقلیم کردستان برگزار می‌شود که برای علاقه‌مندان به فرهنگ این منطقه جذاب است. 

ایرانیان به سفر به اقلیم کردستان نیازی به ویزا ندارند و فقط در زمان ورود به این منطقه، تاریخ ورود فرد در گذرنامه‌اش ثبت می‌شود که به معنای اجازۀ اقامت 30 روزه در این اقلیم است. لازم است بدانید که اگر پس از تور اربیل و سلیمانیه قصد سفر به سایر شهرهای عراق را داشته باشید، باید ویزا تهیه کنید. 

تور اربیل به دلیل قابلیت سفر زمینی از ایران، جزو سفرهای راحت و پرطرفدار محسوب می‌شود و این شهر به شب‌های زنده و شلوغش مشهور است. در این شهر می‌توانید از ارگ اربیل، مسجد جلیل خیاط، منارۀ مظفریه، پارک شهر، بازار قیصریۀ اربیل و مرکز خرید فمیلی مال بازدید کنید. 

سلیمانیه مرکز روشنفکری کردستان عراق شناخته می‌شود و جاذبه‌های گردشگری مختلفی دارد. از جملۀ این دیدنی‌ها می‌توان به موزۀ سلیمانیه، پارک آزادی، پارک سرچنار، دریاچۀ دوکان (بزرگ‌ترین دریاچۀ کردستان عراق)، ساختمان آمنا سوراکا و مجموعۀ تفریحی چاوی لند اشاره کرد. 

سلمانیه از شهر های زیبای کردستان عراق میباشد.
نمایی از شهر سلیمانیه، مرکز روشنفکری کردستان عراق

از چه طریق به کردستان عراق سفر کنیم؟ 

می‌توانید با خودروی شخصی به شمال غرب ایران سفر کنید و پس از اینکه خودروی خود را در نزدیک‌ترین پارکینگ به مرز پارک کردید، از طریق مرز زمینی «تمرچین» در پیرانشهر یا «باشماق» در مریوان به کردستان سفر کنید. پیش از سفر مطمئن شوید که گذرنامۀ شما حداقل 6 ماه اعتبار دارد. 

اتوبوس یکی دیگر از راه‌های سفر به کردستان عراق است و از شهرهایی مانند تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز و کردستان می‌توان به شهر اربیل سفر کرد. اگر راه هوایی را ترجیح می‌دهید، پروازهای هفتگی از فرودگاه امام خمینی تهران به فرودگاه اربیل و فرودگاه سلیمانیه انجام می‌شود.
آدرس گوگل مپ سلیمانیه 

راهنمای سفر به اربیل
نمایی از پارک شهر اربیل

معرفی بهترین هتل‌های نجف و کربلا 

یکی از معیارهای تعیین‌کننده برای انتخاب هتل در نجف و کربلا، نزدیکی هتل به اماکن زیارتی این دو شهر است. مثلاً هتل بستان نجف تنها 3 دقیقه و هتل قصر الضیافه 5 دقیقه با حرم حضرت علی(ع) فاصله دارند و هر دو از هتل‌های پنج ستارۀ نجف هستند. هتل قصر الدر و هتل اغنار نیز از جمله هتل‌های چهار ستارۀ نجف هستند که به ترتیب 2 و 5 دقیقه با حرم فاصله دارند.

از جمله بهترین هتل‌های شهر کربلا می‌توان به هتل‌های چهار ستارۀ الاماره، جواهر و جنه الحسین اشاره کرد که حدوداً 4-5 دقیقه تا حرمین مطهر فاصله دارند. اگر به دنبال هتل‌هایی با قیمت مناسب‌تر می‌گردید، هتل برج الخلیج و هتل لارسا از جمله هتل‌های سه ستاره در کربلا هستند که حدود 6-8 دقیقه از حرم امام حسین(ع) فاصله دارند. 

زبیعت زیبای سفر کردستان عراق
طبیعت چشم‌نواز کردستان عراق

جمع‌بندی 

در این مقاله ابتدا به معرفی مختصر کشور عراق و نحوۀ اخذ ویزای توریستی این کشور پرداختیم. سپس، تفاوت کاروان‌های سازمان حج و زیارت با کاروان‌های آزادبر را بیان و بهترین زمان تور عراق را بررسی کردیم. در ادامه، توضیحاتی در خصوص تور زیارتی و سیاحتی عراق ارائه دادیم و در نهایت، چند هتل مشهور را در نجف و کربلا که مقاصد اصلی تور عراق هستند معرفی کردیم. تور کربلا و تور اربیل از محبوب ترین تور های عراق میباشند. 

برای اطلاع از دیگر تور های خارجی به صفحه تور خارجی سر بزنید.

 

جستجوی تور

ارتباط با ما

جهت ارتباط با کارشناسان توریلند با شماره زیر در ارتباط باشید.

05131634343